To interdyscyplinarny, unikatowy w skali kraju, praktyczny kierunek studiów. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu nauk leśnych i rolniczych.

Studia kierowane są do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (średnich) posiadających świadectwo dojrzałości wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub świadectwo ukończenia szkoły średniej w przypadku kandydatów z tzw. starą maturą. Od kandydatów oczekuje się zainteresowania problematyką przyrodniczą w dziedzinie rolnictwa, leśnictwa i ekologii. Pożądane są również zainteresowania o ukierunkowaniu ekonomicznym. 

Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 2410 w systemie stacjonarnym i 1475 w systemie niestacjonarnym. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) jest równa 210.

Przyporządkowanie kierunku do obszaru lub obszarów kształcenia:

Obszar nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych;

Dziedzina: nauk rolniczych;

Dyscyplina: agronomia, zootechnika, leśnictwo i technika rolnicza.

Absolwent kierunku studiów „Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych” - i STOPNIA  będzie posiadał wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z zakresu nauk rolniczych i leśnych, jak również zastosowania nowoczesnych technik i technologii w tych dziedzinach.

Poznaje, na każdym etapie, procesy produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz możliwości genetycznego i środowiskowego kształtowania ich poziomu i jakości. Nabywa wiedzę i umiejętności z zakresu, szkółkarstwa, planowania i wykonawstwa nasadzeń, pozyskania i przerobu drewna oraz przetwórstwa runa leśnego, łowiectwa i zagospodarowania dziczyzny, a także minimalizacji szkód od zwierzyny w gospodarce rolnej i leśnej. Poznaje biologiczne, chemiczne i fizyczne zagrożenia produkcji i pozyskiwania surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i leśnego. Posiada wiedzę w zakresie współzależności biocenoz rolno-leśnych oraz ich wpływu na bioróżnorodności. Nabywa zdolność i rozumie konieczność kształtowania wielofunkcyjnego obszarów wiejskich, ich infrastruktury. Poznaje zagadnienia związane z utylizacją i zagospodarowaniem produktów ubocznych i odpadowych i ich wpływu na ochronę środowiska. Zdobywa wiedzę z zakresu procesów technologicznych, mechanizacji prac, powiązań logistycznych oraz podstaw zarządzania, marketingu i ekonomiki produkcji.

Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2, Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym w zakresie problematyki kierunku studiów.

Posiada rozeznanie w zakresie obowiązujących dyrektyw, ustaw i rozporządzeń Unii Europejskiej dotyczących gospodarki rolno-leśnej oraz ochrony środowiska, co otwiera przed absolwentem europejski rynek pracy. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w sektorach gospodarki, agencjach i instytucjach rządowych i samorządowych związanych z gospodarką rolno-leśną. Posiada również umiejętność zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie oraz w usługach. Jest przygotowany do kontynuowania studiów na drugim poziomie kształcenia. Uzyskane wykształcenie kwalifikuje absolwenta prowadzącego własne gospodarstwo rolne do pozyskiwania środków z funduszy rozdysponowywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Profil praktyczny tworzonego kierunku oraz organizacja zajęć praktycznych w systemie wakacyjnym i tzw. dualnym (w czasie trwania roku akademickiego) pozwoli na zdobycie przez absolwenta niezbędnych umiejętności w tym zakresie w środowisku i zakładach pracy zajmujących się zawodowo działalnością związaną z rolnictwem i leśnictwem. Doświadczenie zawodowe i szereg umiejętności praktycznych zostanie osiągnięte również poprzez włączenie do procesu kształcenia wieloletnich praktyków związanych z jednostkami prowadzącymi działalność rolniczą i leśną.

Absolwent może znaleźć, po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem, zatrudnienie jako inspektor w jednostkach certyfikujących gospodarstwa ekologiczne i leśne. Osiągnięta wiedza i umiejętności pozwolą również na zdobycie uprawnień doradcy rolno-środowiskowego i eksperta przyrodniczego z uprawnieniami doradzania w ramach programu rolno-środowiskowego.

Absolwent kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych drugiego stopnia będzie przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia oraz dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji na studiach podyplomowych.


Absolwent studiów drugiego stopnia będzie posiadał również szereg kompetencji społecznych m. in. w zakresie:
- rozumienia potrzeby ciągłego rozwoju osobistego i dokształcania zawodowego,
- aktywności w kształtowaniu różnorodnych form działalności społecznej i umiejętności aktywizowaniu innych osób,
- umiejętności współpracy w grupie i przyjmowania w niej różnych ról, w tym roli przywódcy,
- przestrzegania norm etycznych w podejmowanej aktywności pracowniczej oraz dostrzegania i analizy dylematów etycznych i przewidywania ich skutków,
- otwartości na przyjmowanie nowych idei, pomysłów i kreatywnego ich wykorzystywania,
- umiejętności logicznego definiowania zadań, ustalania ich hierarchii oraz wyznaczania priorytetów działalności na różnych polach.
Istotnym elementem kształcenia jest również zdobycie kompetencji społecznych
w zakresie poczucia odpowiedzialności za jakość gospodarki w ekosystemach rolnych
i leśnych oraz jej wpływu na stan środowiska naturalnego.
Interdyscyplinarny zakres wiedzy umożliwi zatrudnienie w Lasach Państwowych,
w rządowych agencjach związanych z osbługą rolnictwa, w Biurze Urządzania Lasu
i Geodezji Leśnej, w Parkach Krajobrazowych i Narodowych, w stowarzyszeniach właścicieli gospodarstw rolno-leśnych, w firmach związanych z obsługą leśnictwa oraz w komórkach nadzoru i koordynacji samorządów wszystkich szczebli. Uzyskana wiedza pozwoli również na organizację i prowadzenie własnych gospodarstw ukierunkowanych na produkcję rolno-leśną oraz tworzenie przedsiębiorstw usługowych na rzecz miejscowych nadleśnictw.

PROGRAM I PLAN KSZTAŁCENIA WNIOSKOWANEGO KIERUNKU - GOSPODARKA W EKOSYSTEMACH ROLNYCH
I LEŚNYCH

CHARAKTERYSTYKA PODSTAWOWA PROWADZONYCH STUDIÓW


Instytut Gospodarki Rolnej i Leśnej.
Nazwa kierunku studiów: Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych.
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Profil kształcenia: praktyczny
Forma studiów: stacjonarna i niestacjonarna
Obszar kształcenia: kierunek jednoobszarowy - nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne
Dziedzina: nauki rolnicze i leśne; dyscyplina naukowa: agronomia, zootechnika, leśnictwo.
Planowany stosunek liczby nauczycieli akademickich stanowiących minimum kadrowe na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych
a. forma stacjonarna 1:2,3
b. forma niestacjonarna 1:2,3
Tytuł zawodowy uzyskany przez absolwenta: magister.

CHARAKTERYSTYKA OPISOWA PROGRAMU KSZTAŁCENIA

Planowany kierunek wpisuje się w misję Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, oferując kształcenie zgodne z potrzebami rynku pracy w regionie, jak również wsparciem rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez działalność dydaktyczną, organizacyjną i naukową. Opracowany plan i program kształcenia oraz założone efekty kształcenia są wynikiem:
- analizy dotychczasowych programów studiów,
- konsultacji ze studentami i absolwentami,
- analizy losów absolwentów,
- konsultacji z interesariuszami zewnętrznymi i potencjalnymi pracodawcami.
Potrzeba uruchomienia studiów drugiego stopnia na kierunku gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych podnoszona jest przez studentów obecnie kształcących się na studiach pierwszego stopnia Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych, jak również absolwentów kierunku rolnictwo.
Dzięki szerokiemu doborowi współautorów opracowanego programu kształcenia realizowane są strategiczne cele Uczelni jak: dostosowanie programów kształcenia do zapotrzebowania regionalnego i lokalnego rynku pracy, zaangażowanie interesariuszy zewnętrznych w tworzenie programów kształcenia, współpraca z instytucjami administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotami sektora publicznego.


CHARAKTERYSTYKA PROFILU ABSOLWENTA, MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ORAZ KONTYNUACJI KSZTAŁCENIA

Celem kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych jest poszerzenie i uzupełnienie wiedzy absolwentów studiów pierwszego stopnia przygotowując wysoko wykwalifikowanych pracowników dla gospodarki regionu. Program studiów zapewni wysoki poziom wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych przyczyniając się do wzrostu szans absolwentów w odniesieniu sukcesu na rynku pracy.Agroleśnictwo jako permakultura łączy sposoby użytkowania ziemi, pielęgnacji drzew i krzewów leśnych z działalnością agro- i zootechniczną na tym samym terenie, uwzględniając funkcje ekologiczne i kulturowe jako elementy wdrażania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.
Łączenie technologii rolnictwa, leśnictwa i ekologii tworzy bardziej zrównoważone, produktywne i ekonomiczne efektywne systemy użytkowania gruntów. W systemach tych drzewa i krzewy umieszczone są celowo wewnątrz systemów rolniczych, a w systemach leśnych natomiast wprowadzane są rośliny nienastawione na produkcję drewna. Specyfiką tej filozofii gospodarowania jest uzupełnianie hodowli zwierząt użytkowych chowem zwierząt dzikich i łowiectwem .


Studia drugiego stopnia, poszerzą wiedzę absolwenta z zakresu procesów biologicznych zachodzących w przyrodzie, nowoczesnych sposobów gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie oraz podstaw zarządzania, marketingu i ekonomiki produkcji.
Uzyska on rozeznanie w zakresie obowiązujących ustaw, dyrektyw i rozporządzeń Unii Europejskiej, dotyczących gospodarki rolno-leśnej, co otworzy przed absolwentem europejski rynek pracy. Ponadto absolwent posiądzie wiedzę z zakresu światowych problemów rolnictwa i leśnictwa w dobie postępującej globalizacji i dostosowania się gospodarstw rolnych i leśnych do zmieniających się warunków demograficznych, społecznych i gospodarczych.


Dodatkowym atutem będzie znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2, Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, pogłębionego posługiwaniem się językiem specjalistycznym w zakresie problematyki kierunku studiów.
Profil praktyczny oraz organizacja zajęć praktycznych w systemie wakacyjnym i tzw. dualnym (w czasie trwania roku akademickiego) pozwoli na zdobycie przez absolwenta niezbędnych umiejętności pracy w zespole i nawyków menadżerskich niezbędnych w środowisku i przyszłym zakładzie pracy. Praktyczny aspekt kształcenia pozwoli na zdobycie wielu kompetencji społecznych, w tym przede wszystkim świadomości odpowiedzialności za jakość gospodarki w ekosystemach rolnych i leśnych. Doświadczenie zawodowe i szereg umiejętności praktycznych osiągnięte zostanie także poprzez włączenie do procesu kształcenia osób posiadających wieloletnie doświadczenie praktyczne w jednostkach prowadzących działalność rolniczą i leśną.
Absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy w sektorach gospodarki, agencjach i instytucjach rządowych i samorządowych związanych z gospodarką rolno-leśną. Posiadać będzie również umiejętności zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie oraz w usługach. Uzyskane kwalifikacje pozwolą również na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa rolnego lub leśnego przy wykorzystaniu środków z funduszy dysponowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwent będzie mógł również znaleźć zatrudnienie, po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji, potwierdzonych stosownym certyfikatem jako inspektor w jednostkach certyfikujących gospodarstwa ekologiczne i leśne.
Osiągnięta wiedza i umiejętności pozwolą również na zdobycie uprawnień doradcy rolno-środowiskowego i eksperta przyrodniczego z uprawnieniami w ramach programu rolno-środowiskowego. Kształcenie na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych poprzez swoją interdyscyplinarność oraz wykorzystanie doświadczeń innych uczelni zagranicznych i wzorców międzynarodowych, sprzyja tworzeniu profesjonalnej kadry pracowników
dla gospodarki regionu. Absolwent studiów drugiego stopnia w pełni będzie przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach trzeciego stopnia oraz dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji na studiach podyplomowych.


PRZYPORZĄDKOWANIE KIERUNKU DO OBSZARU LUB OBSZARÓW KSZTAŁCENIA

Kierunek Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych mieści się w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, a opracowany plan studiów i efekty kształcenia pozwolą na osiągnięcie kwalifikacji zawodowych z następujących dyscyplin naukowych: agronomia, leśnictwo i zootechnika.
Ponadto w procesie dydaktycznym realizowane będą przedmioty podnoszące ogólną wiedzę studentów w zakresie przedmiotów wykraczających poza główny obszar kształcenia, niezbędne do wykonywania przyszłej pracy zawodowej, jak również przygotowujące do przyszłej samodzielnej pracy naukowo-badawczej. Plan studiów zapewnia holistyczne podejście do całokształtu problematyki określonej w nazwie kierunku.
Łączenie technologii rolnictwa i leśnictwa tworzy bardziej zróżnicowane, produktywne i ekonomicznie efektywne oraz zrównoważone systemy użytkowania gruntów. Agroleśnictwo jako permakultura łączy sposób użytkowania ziemi, prowadzenie i korzystanie z lasu działalnością agro- i zootechniczną na tym samym terenie, uwzględniając funkcje produkcyjne, ekologiczne i kulturowe jako elementy wdrażania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.


Powołanie studiów drugiego stopnia na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych pozwoli wejść w niszę edukacyjną związaną z lepszym przystosowaniem absolwenta dla potrzeb rynku pracy, dając mu większą szansę zatrudnienia, a studentom już pracującym w sektorze rolno-leśnym na podniesienie kwalifikacji zawodowych i osiągnięcie awansu społeczno-zawodowego.Szczególną uwagę w procesie kształcenia na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych zwraca się na profil praktyczny. W związku z tym w planie studiów, zarówno stacjonarnych jak i niestacjonarnych, uwzględniono odpowiednią ilość ćwiczeń terenowych i praktyk. Ćwiczenia terenowe w planie studiów stanowią ponad 30% ogólnej liczby godzin ćwiczeń, a wymiar praktyk jest dostosowany do wymagań Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów (Dz.U. z dnia 30 września 2016 r. poz. 1596).